Jdi na obsah Jdi na menu
 


USS Yorktown (CV-5)

13. 12. 2007

USS Yorktown (CV-5) byla první jednotkou amerických letadlových lodí třídy Yorktown, zavedenou do služby. Stavba lodi USS Yorktown byla zahájena 21. května roku 1934. Vzhledem k tomu, že tempo stavby nebylo v mírových dobách nikterak vysoké, mohla být loď spuštěna na vodu až v dubnu 1936. O rok a půl později, 30.září 1937, byla již zcela dokončena a zařazena do služby v U.S.Navy. Jednalo se o moderní loď a při její konstrukci byly využity zkušenosti získané provozem starších letadlových lodí.   

Obrazek

Mírová služba lodi Yorktown se omezovala na zkušební a cvičné plavby a před vstupem USA do války pobývala na východním pobřeží Spojených států amerických. Když japonský útok na Pearl Harbor 7. prosince 1941 zanesl oblak války do Tichomoří, byl Yorktown jednou z pouhých tří amerických letadlových lodí, které bylo možno v krátké době nasadit do bojových operací. Není proto divu, že její vytížení bylo značné. Začátkem ledna 1942 se Yorktown spolu se sesterskou lodí Enterprise účastní nájezdů na ostrovy Wake, Jaluit, Makin a další, kde jejich letadla napadají japonská postavení a letiště. V únoru se účastní operace Raid, leteckých útoků na nepřátelské pozice na Marshallových ostrovech. Koncem dubna téhož roku je Yorktown s letadlovou lodí Lexington poslán do Korálového moře, kde má čelit hrozbě japonské invaze v přístavu Port Moresby na Nové Guinei. Počátkem května došlo ke tvrdé bitvě se svazem japonských letadlových lodí, jež se do dějin zapsala jako úplně první, ve které bojovala výhradně letadla z palub letadlových lodí.

Obrazek

Američané sice po tvrdých bojích invazi zabránili, ale zaplatili vysokou cenu. Obě lodě byly vystaveny tvrdým útokům japonských bombardérů. Lexington byl potopen a Yorktown natolik poškozen, že si Japonci byli jistí, že se během několika okamžiků potopí. Pomalu plující a ve velmi špatném stavu se však Yorktown 27. května objevil v Pearl Harboru. Odhadovaný čas, potřebný na opravu byl pět měsíců. Na to ale nebyl čas. Američané stáli před další hrozbou. Japonci měli v úmyslu začátkem června 1942 zaútočit na atol Midway a každá letadlová loď měla nyní cenu zlata. Yorktown byl během tří dnů provizorně opraven a 1. června už spěchal na místo utkání jedné z rozhodujících bitev druhé světové války. Tři americké letadlové lodě, Yorktown, Enterprise a Hornet, shodou náhod všechny spadající do třídy Yorktown, se u atolu Midway počátkem června 1942 střetly s japonským úderným svazem se čtyřmi letadlovými loděmi. V průběhu bitvy byl Yorktown zasažen a na lodi vypukl velký požár. Záchranné čety odvedly skvělou práci a Yorktown brzy mohl pokračovat v bitvě. Další osud lodi byl víceméně již jen tragický. Při jednom z dalších útoků byl Yorktown opět velmi těžce poškozen. Je rozhodnuto opustit loď a ponechat ji svému osudu. Yorktown se však nevzdal a poté, co vyhořelo vše, co mohlo, stále plul na hladině. Nakonec jej jeden z doprovodných křižníků vzal do vleku a pomalu nabral kurs k Pearl Harboru. Bohužel volným tempem taženou letadlovou loď spatřila 7. června japonská ponorka I-168 a torpédovala ji. Yorktown, těžce zkoušený posledními týdny, kapituloval a potopil se severovýchodně od atolu Midway. Tak skončila krátká, leč intenzivní válečná činnost letadlové lodi USS Yorktown (CV-5). Letci, kteří z jeho paluby vzlétali do bojů u ostrova Midway se zásadní měrou podíleli na potopení čtyř letadlových lodí japonského námořnictva.

Obrazek

 

Základní údaje:

Typ: letadlová loď

Třída: třída Yorktown

Číslo trupu: CV-5

Objednána: 3. srpna 1933 v loděnicích Newport News Shipbuilding, Virginie

Zahájení stavby: 21. května 1934

Spuštěna na vodu: 4. dubna 1936

Uvedena do služby: 30. září 1937

Osud: 7. června 1942 potopena japonskou ponorkou v bitvě o Midway

 

Technicko-taktická data:

Výtlak: 19 900 t (standardní), 25 500 t (plný)

Délka: 232 m (na úrovni hladiny), 246,7 m (celkem)

Šířka: 25,3 m (na úrovni hladiny), 33,4 (celkem)

Ponor: 7,9 m

Pohon: 9 kotlů Babcock & Wilcox, 4 turbíny Parsons, 4 hřídele, 120 000 shp (90 MW) Rychlost: 32,5 uzlů (60,2 km/h)

Dosah: 12 500 námořních mil (23 200 km) při rychlosti 15 uzlů (28 km/h)

Posádka: 2217

Výzbroj: 8 × 127 mm (5 palců)/38 cal 4 × 4 28 mm (1,1 palce)/75 cal 24 × 12,7 mm

Letadla: 90 letounů

Obrazek

Obrazek


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář